Äristrateegia: purjetamise õppetunnid juhile vol.2

Allpool on siis teine ja kolmas purjetamisest pärit juhtimisõppetund. Esimest saab lugeda siit ning kes kõiki korraga lugeda tahab, saab seda toimetatud kujul teha värskest Directorist (november 2009).

Teine õppetund - tee kindlasti plaan

Noore purjetaja tähelepanu läheb sellele, et suudaks paadi liikumas hoida, pikalt ette mõtlemise jaoks ei jätku tähelepanu. Igal kogenud purjetajal on stardis oma plaan võistlusraja läbimiseks. Peale stardipauku hakkab aga olukord muutuma - kui hästi õnnestus start minul? Kui hästi konkurentidel? Millised on konkurentide plaanid? Olenevalt sellest kui hästi minul start õnnestus võib siit kohe tekkida vajadus hakata oma plaane korrigeerima - sest olukord on ju muutunud. Aga plaan peab olema - tegevuse ja tulemuse hindamiseks ei ole paremat mõõdupuud, pealegi - kui olukord muutub natuke, siis ei viska ju plaani ära vaid korrigeerid.


Minu kogemuse järgi on suurim oht peidus hetkes kui adud, et stardieelne plaan ei toimi - kogenematu seilaja hakkab rapsima sooviga tekkinud kaotus kiirelt "tasa teha". Pole vist vaja lisada, et selline tegutsemine üldjuhul pole edukas ei merel ega äris.


Igal juhul on minu veendumuse kohaselt strateegiline planeerimine (eesmärkide püstitamine, nende saavutamiseks vajalike tegevuste planeerimine) äris sama vajalik kui purjetamises (iseasi, kas see peab olema 4-12 kuud kestev protsess, mille jooksul toodetakse palju dokumente - aga see on teine küsimus). Minu soovitus: mõtle pigem STARTeegia, mitte STRATeegia :-).


Kolmas õppetund - vali ise mängureeglid


Tulenevalt erinevates parameetritest nagu näiteks kasv, kaal, võimed, kogemused, oskused tuleb valida millised paadiklassis võistelda. Lisaks tuleks arvestada kas soovid võistelda ühemehepaadis või suuremas, kus on juba vähemalt kaheliikmeline meeskond. Äris on samamoodi - vali mis turul ja mis ärimudeliga sa konkureerid ning kas tahad äri ajada üksi või mitmekesi.


Küsimuse teine pool kehtib nii terve firma kohta (et kas teen üksi või partneriga) või ka juhtimistasandi kohta - ainuisikuliselt juhtida ja otsusta tundub esmapilgul vahva, aga kas ikka on hea kui pole kellegagi asju arutada? Oluline on muidugi ka teada, et vale valiku korral või tingimuste muutudes saab hiljem reegleid muuta - paadiklassi vahetades. Mina olen seilanud nii Optimisti, Kadeti kui Laseriga, täna proovin sinasõbraks saada purjelauaga.


Siit ka üks oluline tähelepanek - kuigi enne valdkonna (paadiklassi) vahetamist võib see meile imelihtne tunduda, sest me arvame, et me juba oleme piisavalt kogenud, siis minu "surfikama" ostmine läks just selle liigse enesekindluse tõttu viltu - kuigi purjelaud liigub ka tuulejõul, siis sellega ka sarnasused suures joones lõppevad. Tulemus? Vanad kogemuse maksavad vähem kui lootsin ja õppimisprotsess osutus oluliselt pikemaks.